Zmiany technologiczne w firmie

Logika działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 4.3 stanowi, że kredytem technologicznym może być sfinansowana inwestycja, która przyczyni się do zmiany technologicznej w przedsiębiorstwie. Zmiana technologiczna musi być jednak dokonana:

  •          albo poprzez wdrożenie wniosku racjonalizatorskiego własnego,
  •          albo dzięki zakupionej usłudze badawczo-rozwojowej.

Logika działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 4.3 stanowi, że kredytem technologicznym może być sfinansowana inwestycja, która przyczyni się do zmiany technologicznej w przedsiębiorstwiePrzedsiębiorcy ubiegający się o kredyt technologiczny (kilka słów więcej: http://www.strategor.pl/kredyt-technologiczny/http://www.strategor.pl/kredyt-technologiczny/) muszą jednak pamiętać o tym, że z tego typu środków sfinansowany może być zakup maszyny, bądź też urządzenia służącego wdrożeniu nowej technologii, istniejącej w świecie nie dłużej niż pięć lat, nie zaś jedynie zawierającego w sobie tę technologię.

Co się kwalifikuje, a co nie?

Czasem dość ciężko jest połapać się przedsiębiorcom w tym, jaka inwestycja związana z nowymi technologiami, kwalifikuje się do finansowania, a jaka już nie. W czym tkwi zasadnicza różnica stanowiąca meritum tego zagadnienia? Przedstawimy to na prostym przykładzie: przedsiębiorstwo ?A” zamierza wdrożyć technologię fleksodruku, w związku, z czym zakupuje technologię i maszyny i w oparciu o nie rozpoczyna produkcję ?drukarki A”, w której zostaje zastosowana nowa technologia wspomnianego wcześniej fleksodruku. Przypadek ten spełnia wszystkie kryteria (pod warunkiem oczywiście spełnienia wymogów formalnych dotyczących samego przedsiębiorstwa, a mianowicie, że zaliczane jest ono do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw).

Rozważmy jednak inną sytuację: firma ?B” zamierza wdrożyć u siebie technologię fleksodruku, w związku, z czym zakupuje ?drukarkę A” (w której firma ?A” zastosowała nową technologię). W takim przypadku, wydatki te nie kwalifikują się do tego typu finansowania.

Comments are closed.

Copyright. 2014